7/24 Döviz Alım Satımı Yapılabilen Bankalar, 5/24 İşlem Yapılan Bankalar

0

Birçok yatırımcı döviz alım satım işlemleri yaparak gelir elde etmekte. Yüksek oranda kar kazanılabilen bu işlemler genellikle 5/24 veya 7/24 döviz alım satımı yapılabilen bankalar tercih ediliyor. Bunun nedeni dolar ve avro kurlarında oluşan hareketliliğin en fazla hafta sonları ve gece saatlerinde olmasıdır. Dolayısıyla yatırımcılar işlem yapabilmek için her dakika hizmet sağlayabilecek bir bankayla çalışmak istiyor.

Bankaların sunduğu mobil şube aracılığıyla yapılabilen bu al-sat işlemlerinin gün ve saatleri bankadan bankaya göre değişmektedir. Türkiye’ de bulunan bankalar hafta sonları dijital bankacılık veya mobil şube üzerinden yapılacak işlemlerde yüksek makas aralığı koymaktadır. Bu makas aralığı 5 kuruş ile 25 kuruş arasında değişirken, hafta sonları döviz alım-satımında makas aralığı en az olan bankalar ise QNB Finansbank, Kuveyt Türk ve Türkiye Finans Katılım Bankası’dır. Aşağıda sizin için 5/25 ve 7/24 döviz alım satımı yapılan bankalar listesinde en çok tercih edilen bankaları derledik.

1-) QNB Finansbank EnPara

Dijital bankacılığın öncülerinden biri olan QNB Bankası, Enpara ile haftanın her günü 24 saat boyunca alım-satım işlemlerini gerçekleştirmektedir. Altın, dolar ve Euro gibi yatırım araçlarının alım-satım işlemlerini Enpara ile kolayca yapabilirsiniz. Ayrıca uygulamada döviz hareketliliğini takip edebilir ve alım aracı olarak döviz kullanabilirsiniz. QNB Finansbank’ın mesai saatleri dışında uyguladığı makas farkı 0,2455 TL civarındadır. EnPara, makas aralığını düşük tutması nedeniyle, hafta sonu döviz işlemi yapmak isteyen yatırımcıların en çok tercih ettiği banka olmuştur.

2-) Türkiye Finans TFX Target

Makas aralığı düşük olması nedeniyle sıkça tercih edilen bankalardan bir diğeri ise Türkiye Finans Katılım Bankası’dır. Uygulamanın gece saatlerinde oluşan makas farkı 0,002 TL gibi düşük bir değerdir. TFX Target uygulamasıyla yapılan al-sat işlemlerinde düşük komisyonlarla döviz ve altın bozdurma işlemlerinizi haftanın beş günü dilediğiniz saat gerçekleştirebilirsiniz.

FXTarget platformu forex ile benzer bir platformdur. 5/24 işlem yapılabilen FX Target uygulamasında akşam saatlerinde makas aralıklarıın açılması nedeniyle yatırımcılar zaman zaman şikayette bulunsa da, en çok kullanılan döviz alım-satım uygulamaları arasında yer almaktadır.

3-) Kuveyt Türk TradePlus

1989 Yılından bu yana hizmet veren Kuveyt Türk bankası, müşterilerinin alım-satım işlemlerini he zaman gerçekleştirebilmeleri için TradePlus isimli uygulamayı geliştirmiştir. TFX Target benzeri olan TradePlus uygulaması, yatırımcılara 5/24 döviz işlemleri yapma olanağı sunmaktadır. Bankanın sağladığı makas farkı ise 0,31 TL değerindedir. Kuveyt Türk Senin Bankan hizmeti kapsamında işlem yapan uygulamayı telefonunuza indirebilir ve piyasaların durumu hakkında bilgi alabilirsiniz.

TFX Target, Enpara ve TradePlus dışında hafta sonu yüksek makas aralığıyla döviz alım-satım işlemleri yapabileceğiniz bankalar ise şu şekildedir: Anadolu Bank, Akbank, TEB, Ziraat Bankası, Vakıfbank, Yapı Kredi, İNG Bank, Halkbank ve Garanti Bankası.

Bu bankalarda sunulan döviz makas aralıkları, hafta içi iş saatleri içerisinde daha uygundur. Bankanın kapanış saati sonrasında döviz alım-satım işlemleri gerçekleştirmek daha yüksek maliyetli olmakla birlikte kar oranınızı düşürebilir. Bu nedenle kar oranınızı kaybetmeden işlem yapabilmek için en çok tercih edilen üç banka ile çalışabilirsiniz.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.