Almanya Asgari Ücret Ne Kadar ? Güncel Asgari Ücret 2020

0

Avrupa’nın en güçlü ve en eski ülkelerinden biri olan Almanya, ekonomi açısından da Avrupa’nın en güçlü ekonomilerinden birini oluşturmaktadır. Bu durumda Almanya’da yaşam standartları sürekli bir şekilde yüksek olmakla birlikte vatandaşlar ülke koşullarında ekonomik olarak da bu durumu beklemektedir. Dünya genelinde asgari ücret konusunda düşünüldüğünde ise Almanya memnuniyet sıralaması açısından 8. sırada bulunmaktadır.

Almanya’da Asgari Ücret

Son dönemlerde Almanya’da istihdam konusunda eski sıkıntılar ortadan kalktığı ve işsizlik sadece %4 gibi bir değer gösterdiği için işçilerin rahatlıkla dolgun ücretli iş bulması mümkün olmaktadır. Her 2 yılda bir ekonomik değerlendirme yapılması sonrasında asgari ücret artışları gündeme gelir ve yeterli düzeyde artış sağlanır. Aslında bakıldığında ise Almanya’da birçok şirket devlet tarafından belirlenmiş asgari ücret rakamlarının üstünde ücret ödemeleri gerçekleştirmektedir. Örneğin, son belirlemelere göre 2018 yılında Almanya’da asgari ücret rakamları 1500 Euro gibi bir ücret oluşturmaktadır.

[ilgili_yazi id=”523″]

Almanya’da maaşlar her işletme tarafından en düşük asgari ücrete göre ödenmektedir. Eğer ülkede çalıştığınız kurum veya işletme size asgari ücret altında bir ödeme gerçekleştirirse, bu konuda bir uyarı sağlamanız gerekir veya şikayette bulunmanız yeterli olacaktır. Çünkü bu şikayetin değerlendirilmesi durumunda haksız olan işletme sahipleri 500 bin Euro gibi bir cezaya maruz kalacaktır. Keza asgari ücretlerin karşılığında Almanya’da maaşlar ortalama olarak 4000 Euro civarında bir rakam dahi göstermektedir.

Almanya Asgari Ücreti

2019 yılında net olarak belirlenmiş asgari ücret rakamları incelendiğinde, Almanya’da ödenen rakamlar 1500 Euro civarında bir değer göstermektedir. Daha önceki rakamlara bakıldığında 2015 yılında 1440, 2016 yılında yine 1442 lira olan maaşlar 2017 ve 2018 yılında yükseliş ile birlikte 1498 Euro rakamına ulaşmıştır. Yani düz hesap Almanya’da asgari ücret aylık 1500 euro denilebilir.

Almanya’da para birimi olarak Euro kullanıldığı için Türk Lirası ile karşılıklı değerlendirme yapıldığında, 1 Euro 6,20 TL gibi bir değer göstermektedir. Bu durumda Almanya’da ödenmekte olan 1500 Euro asgari ücret Türkiye’de 9 bin 300 TL gibi bir karşılık oluşturmaktadır. Yani Almanya’da alınan asgari ücret Türkiye’de neredeyse 5 işçinin almış olduğu maaş kadar bir değer oluşturmaktadır.

Almanya Güncel Asgari Ücreti  2019

Haziran ayı itibari ile Almanya’da asgari ücret 1,557 eurodur. Asgari ücret tutarı Almanya’da yaşayan insanlar iç,in minimum kazanabilecek maaş miktarını göstermektedir. Bunun dışında Alman vatandaşlarının bir çoğu asgari ücret üzerinde maaşlarla ülkelerinde çalışmaktadırlar. En huzurlu ülkelerden bir tanesi olarak gösterilen Almanya çalışma disiplini bakımından da en düzenli ülkeler arasında yer almaktadır.

Almanya’da Asgari Ücretle Geçinmek

Almanya’da alınan 1500 Euro gibi bir asgari ücretle geçinmek isteyen işçi sahip olduğu gelire göre kendine uygun bir kiralık ev bulma imkanına sahiptir. Kira giderleri için 500 Euro’dan başlamak üzere çok daha yüksek rakamlara kadar ulaşan masraflarda bulunmaktadır.

[ilgili_yazi id=”1186″]

Almanya’da kişi başına düşen 1 aylık market giderini hesaplamak istediğinizde, tüm parçalar ile birlikte 120 Euro gibi bir değer oluşturmaktadır. Yani 4 kişilik bir aile aylık yaklaşık 500 Euro gibi bir masraf göstermektedir. Faturalar için yaklaşık aylık 140 Euro gibi bir değer de bu masraflara katıldığında, Almanya’da toplu ulaşım için ödenecek aylık 70 Euro ulaşım ile birlikte görüldüğü üzere birikim gerçekleştirmek dahi mümkün olabilecektir.

Almanya işçi hakları ve sosyal yaşam konusunda dünyanın en önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Sırf bu ve ekonomik nedenlerle ülkemizde binlerce insan Almanya’ya göç etme arzusu içerisindedir. İşçilerin işçi sınıfı diye hor görülmediği Almanya’da devlet işleri dışında özel sektörde bir çok işyeri asgari ücret tarifelerinin üzerinde rakamlarla işçi çalıştırmaktadır. Bu bakımdan bakıldığında Almanya yaşam standartları bakımından işçilerin en rahat edebileceği yerlerden biri olabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.