Asgari Ücretle Çalışan Para Biriktirebilir mi? Para Biriktirmenin İpuçları 2022

0

Asgari ücretle çalışanların para biriktirememesi günümüzde büyük bir sorun. Çünkü bırakın para biriktirmeyi, günümüzde asgari ücretle geçinmek oldukça zorlaşmış durumda.  Bu yazımızda asgari ücretle çalışan para biriktirebilir mi, nasıl para biriktirilir? Gelin şimdi detaylı analizimize başlayalım.

Asgari Ücretle Çalışan Para Biriktirebilir mi?

Her sene Asgari Ücret Tespit Komisyonu ile kararlaştırılan asgari ücret 2022 yılında yüzde 50.54 zamma tabi tutulmuştur. Minimum ücret olarak geçen asgari ücret, işverenler tarafından çalışan personellerine verebileceği en düşük ödeme olarak kabul edilir. Milyonlarca asgari ücretliyi yakından alakadar eden asgari ücret çalıştığı işkolu fark etmezsizin ne olursa olsun bir çalışana asgari ücretten verilememesi gerektiğini ifade eder.

Asgari ücret ile geçinebilmek ne yazık ki günümüz Türkiye şartlarında elbette kolay değil. Yine de paranızı faydalı bir biçimde yönetip ulaşılması mümkün amaçlar belirleyerek asgari ücretle geçimi bir miktar da olsun kolaylaştırabilirsiniz.

Tasarruf Yolları Bulun

2022 Asgari Ücretin belirlendiği günden beri süregelen olaylar ile beraber her geçen gün tasarruf etmek için farklı yollar arıyoruz. Tasarruflarınızı eksta artırarak giderlerinizi azaltabileceğiniz gibi borçlarınızı kısa vade de daha hızlı bir biçimde ödeyebilirsiniz. Bu sebeple tasarruf yollarını öğrenmeli ve elinizden gelen tüm fırsatları değerlendirmelisiniz.

Harcamalarınızı yakında takip etmeli her ay kredi kartı, banka hesabı vs. kayıtlarına bakıp ne satın aldığınızı değerlendirebilirsiniz. Hesaplamalarınız sonucunda kendinize yaptığınız harcamaları görüp, bir kısmını birikim hesabınıza yatırıp yatıramayacağınızın mümkün olup olmadığını bakabilirsiniz.

Gelirlerinizi Artıracak Yollar Bulun

Asgari ücretle yaşıyorsanız, gelirinizi arttırmanız ve farklı para kazanma yollarını değerlendirmeniz çok önemlidir. Deneyiminizi ,becerilerinizi ve ilgi duyduğunuz alanlarınızı değerlendirerek kendinize yeni gelir kapısı aralayabilirsiniz.

Beceri, deneyim ve ilgi alanlarınızı keşfedip kullanarak para kazanabileceğiniz birçok farklı seçenek mevcuttur. Örneğin, iyi bir yazar ya da fotoğrafçı olduğunuzu düşünyorsanız bu becerilerinizi nakde çevirebilirsiniz. Makaleler yazabilir ya da seslendirme yapabilirsiniz. Pasif gelir olarak bilinen bu gelir çeşidi becerilerinizin gelişmesine de katkıda bulunacaktır.

Gelirinizi artırarak ek kaynaklar ile giderlerinizi karşılamanız ve borçlarınızı daha kolay ve kısa bir yoldan ödemeniz mümkün olacaktır. Ayrıca ilerleyen zamanlarda da birikim yapmanız daha çok kolaylaşacaktır.

Market ve Alışveriş İndirimlerini Takip Edin

Gıdaya ve markete ayrılan giderler asgari ücretle çalışan insanlar için sorun teşkil eder. Zira son senelerde gıda ücretleri çok hızlı bir biçimde artıyor ve gıda enflasyonu bizlere market indirimlerini takip etmeye sevk ediyor bu da çok daha önemli bir hale getiriyor.

Bilindik bilinmedik marketleri gezerek hangi üründe ne kadar indirim olduğunu tespit etmek çok kolay değil elbette. Fakat akıllı telefonlar ve sosyal medya sayesinde bu gayet kolay hale gelebiliyor. Akıllı telefonunuza indirebileceğiniz mobil uygulamalar sayesinde market indirimleriniçok yakından takip edebilirsiniz. Uygulama mağazalarında “market indirimleri” ya da “market insertleri” araması yaparak telefonunuza birçok yardımcı uygulama indirebilirsiniz.

Marketler genel de 15 günde bir ürünleri yeniden fiyatlar ve indirimlerini duyururlar. Siz de bu zamanlarda indirimleri kontrol ve takip ederek bir alışveriş listesi oluşturup çeşitli alımlar yapabilir, planlayabilir, düzenli bir takiple daha ucuza alışveriş yapabilirsiniz.

Yapacağınız indirimli alışverişler sayesinde daha fazla tasarruf sağlayarak diğer zorunlu giderlerinizi daha basit ve kolay yoldan karşılayabilirsiniz. Elinizde bulunan herhangi bir faturanın ödemesi kadar tasarruf yapabilseniz bile buna kesinlikle değecektir.

Borçlarınızı Bitirmeye Odaklanın

Borçlarınızı ödemek ve çoğu zaman borçsuz bir hayata geçiş yapmak her zaman iyi bir seçimdir. Borçsuz olmanın psikolojik faydalarına ek olarak, ölçülebilir finansal yararlarındanda yararlanabilirsiniz. Her yaz tatile çıkmak ya da geleceğinizi garanti altına almak, daha fazla yatırım yapmak amacıyla bireysel emeklilik primi ödemek gibi.

Borçlarınızı ödeyebileceğiniz bazı alernatifler vardır. Çok fazla borcunuz var ise,ilk işiniz mutlaka borçlarınızı komple bitirmek yerine borçlarınızı azaltmaya çalışmalısınız. Borçlarınız azaldıkça borçları tamamen sıfıra indirmek gibi büyük bir hedefe en hızlı yoldan ulaşmanız mümkün olacaktır.

Asgari ücret kaç kişi geçinebilir?

Eve kira vermeyen, fatura ödemeyen, (ailesiyle yaşayan) mutfak alışverişine karışmayan ya da çok az karışan, aylık hesaplamalar yapıldığında yol parası yaklaşık 200-300 TL civarı olan bekar bir kişi rahatlıkla asgari ücretle geçinir. Fakat yaşadığı şehir burda önemli yer tutmaktadır. Büyükşehirler de bu biraz daha zor olsa da küçük şehirlerde bununla beraber 4 kişilik bir aile sadece geçinebilir.

Asgari ücret ile para biriktirmek mümkün mü?

2022 yılı asgari ücret değişikiliği ile akıllara takılan bir soru da asgari ücret ile para biriktirmek mümkün mü? asgari ücret ile çalışanlar için geçinmek dahi fazlasıyla zorken, birikim yapmanın, para biriktirmenin ne kadar imkansız olduğunu düşünmemiz gayet normal. Uzun vade de biraz diş sıkmak ile mümkün diyebiliriz. asgari ücret ile para biriktirmek ve gelecek yıllara birikim yapmak istiyorsanız eğer dikkate almanız gereken hem harcamalarınızda hem de para biriktirmeye karşı tutumunuzda kendinize birtakım kurallar koymalı ve sınırlandırmalar getirmelisiniz. Örneğin; her ay elinizde bulunan paranın küçük de olsa bir kısmını biriktirme amaçlı kenara koymalı, o parayı sanki cüzdanınıza hiç girmemiş gibi düşünerek unutmalısınız.

İstanbul şartlarında asgari ücret ile geçinmek mümkün mü?

İstanbul’da asgari ücretle yaşamak en iyi olanak 0 u kira 0 mutfak masrafları yazın elektrik su yakıt kış aylarında ise + yakıt kalanı ulaşıma gider. sosyal hayat, gezme, giyim kuşam, eğlence, sinema, tiyatro vb. mekanlara gitmek ise senede bir iki kez harcayacak paranız olur. bu söylediklerimiz bekar biri için en iyi ihtimal. evliler için ise daha zor şartlar mümkün

Ancak tek başına yaşayıp, İstanbul gibi pahalı şehirlerde 20 yıllık, eşek bağlasan durmayacak evlerde fahiş fiyatlara oturup, mutfak, fatura, yol gibi bütün masrafları kendi başına karşılayan biri bekar olsa bile ucu ucuna geçinir.

Geçinmek demek ölmeden, kimseye muhtaç olmadan yaşamak demektir bu arada. kişisel zevk ve harcamalarını oldukça kısmak zorunda kalır. Buna da ne kadar yaşamak denebilir, büyük tartışma konusu…

 Asgari ücret ile Anadoluda geçinmek mümkün mü?

Asgari ücret ile Anadolunun herhangi bir şehrinde veya semtinde yaşamak büyük şehirlere kıyasla daha kolay olabilir fakat küreselleşen dünya da artık alışverişlerin birçoğu internet üzerinden yapılmakta bundan sebep giyimden tutun yiyeceğe, faturalara kadar olan vergiler, ücretlendirmeler vs. Aynı fiyat ile Anadolunun herhangi bir şehrinde yaşayan vatandaşını da etkileyecektir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.