Avusturya’da Çalışmak, İş Olanakları, Asgari Ücret ve Masraflar

0

Avusturya’da yaşam koşulları ve genel anlamda sağlık hizmetleri ile ilgili pek çok olumlu görüş mevcuttur ve hepsi de oldukça yerinde tespitlerdir. Bu sunduğu imkanlar ile Avusturya, asgari ücretin pek çok ihtiyacı rahatlıkla karşılaması açısından da genel anlamda maaşlarının da iyi olmasından kaynaklı olarak da ülkede yaşama ve çalışma isteği uyandırır. İş bulmanın kolay olduğu bu gelişmiş ve hala da gelişen ekonomiye sahip ülke, yaşamak için tercih edilebilecek olan en uygun yerlerden biri olarak kabul edilebilir. Başkenti Viyana olan Avusturya, Türklerin tarih sayfalarında da sıklıkla yer almaktadır. Bu makalemizde Avusturya’da çalışmak, iş olanakları ve yaşam masraflarına dair bilgilendirmeler yapacağız.

Avusturya’da Yaşam Koşulları Nasıldır?

Sağlık koşullarının oldukça iyi olması ve zorunlu sağlık sigortası olması, dünyadaki pek çok ülkeden farklı olarak Avusturya’nın bireysel ve sosyal anlamda gelişmesine katkıda bulunmuştur. Maaşların genel anlamda iyi olması, pek çok işin kolaylıkla iyi miktarlar kazandırıyor olması ve ülkede geçimin harcamaları doğru şekilde karşılıyor oluşu en önemli etkenlerdir.

Avusturya’da Asgari Ücret Ne Kadardır?

Asgari ücretin aylık olarak yaklaşık 1750 Euro bulduğu bu ülkede harcamalar da pek ucuz değildir ancak kazanılan miktar da bu harcamaları rahatlıkla karşılamaya yetmektedir. Asgari ücretin yüksek olması ve kolaylıkla pek çok iş imkanına sahip olunabilmesi, bu ülkenin iş için tercih edilebilecek bir yer haline gelmesinde yardımcıdır. Türk Lirasına çevrildiğinde 1,750 euro şuan için 10,963 tl etmektedir. ( Güncel 1750 euro fiyatı ) Yani bu para Türkiye şartlarında asgari ücretin 5 katına denk gelmekte ve genellikle Türkiye’de müdürlerin aldığı maaşların bile üzerinde olarak dikkat çekmektedir. Ancak Avusturya’da yaşarken Türk Lirası harcama şansı yoktur. Yani ekmeğe Türkiye’de ki gibi 1,25 tl ye değil de 1,25 euroya sahip olabilirsiniz. Dolayısı ile bir ekmeğe ödeyeceğiniz ücret 9 tl civarında olacaktır.

[ilgili_yazi id=”1025″]

Yurtdışında alınan asgari ücretleri Türk Lirası bazlı düşünmek bu nedenle yanlış olacaktır. Fakat şu bir gerçek ki, Avusturya’da asgari ücretle geçinmek Türkiye’ye göre çok daha kolay olmaktadır.

Avusturya’da Aylık Masraflar Ne Kadar?

Avusturya, yüksek asgari ücreti ile insanların hayallerini süsleyen bir ülke olmasının yanı sıra diğer Avrupa ülkelerine oranla ucuz sayılabilecek bir ülkedir. Örneğin bir restoranda yemek yemek yaklaşık olarak 10 Euro civarıdır. Dışarıdan alınan su, 1,80 Euro gibi bir fiyata denk gelir.

Aylık yaklaşık olarak 300 Euro harcayarak mutfak masraflarını ve evin temel ihtiyaçlarını karşılamak mümkündür. Ancak bu fiyatlar iki kişilik bir evin geçinmesi için yeterli olan miktarlardır. Ev kiraları 400 Euro ile 1500 Euro arası değişir ancak kolaylıkla 600-700 Euro arasında ortalamanın üzerinde bir eve yerleşmek de mümkündür. Fiyatların genel anlamda pek pahalı olmadığını söylemek her alanda mümkündür. Bu kadar yüksek asgari ücrete sahip olan bir ülkenin fiyatlarının bu denli düşük olması oldukça iyi yaşam şartlarına sahip olunmasında önemli bir etkendir.

Isınma, elektrik, su ve benzeri pek çok masraf ise toplamda yaklaşık olarak 200 Euro civarı tutmaktadır. Bu hesaba göre 1200 Euro ile rahatlıkla Avusturya’da yaşamak mümkündür ve lüks ihtiyaçlar dahi asgari ücret ile karşılanabilmektedir. Bu yönleri ile Türkiye’de de pek çok vatandaş Avusturya’ya çalışmaya ve yaşamaya gitmek istemektedir. Olumlu yönlerinin hiçbir eksisi olmaması da insanı Avusturya’ya yerleşmek için adeta içine çeker.

[ilgili_yazi id=”1017″]

550 Euro civarı bir ücret asgari ücretten keyfi harcamalar için kalır. Toplamda yaklaşık olarak 200 Euro gibi bir ücrete her ay ayakkabı, kıyafet ve benzeri ihtiyaçların rahatlıkla karşılanması da söz konusudur. Bu şekilde para attırmak da lüks yaşam ihtiyaçlarını karşılamak da Avusturya!da mümkün hale gelir. Çalışma imkanlarının bol olması ve gelişmiş ekonomisi ile de yaşayan halkın memnun oluşu, daha çok kazanmaya imkan tanıdığı gibi harcamaların da düzenlenmesini sağlar.

Avusturya’da İş Olanakları

Çalışmak için ülkeye gidecek olanların dikkat etmesi gereken en önemli şey harcamaların hesaplı şekilde yapılmasıdır. Ülkede pek çok şey uygun fiyatlı olsa da para biriktirmek genellikle pek akıllara gelmez. Bu sağlanır ise ülkede kişinin kendine ait iş kurması dahi kolaylıkla mümkün hale gelir. Kendi işini kuranların da yüksek miktarlar kazanarak daha iyi yaşam şartlarına mümkün olması mümkündür.

Avusturya iş olanakları bakımdan oldukça zengin bir ülkedir. Kişi başına milli gelirin yaklaşık olarak 40.000 euro olduğu ülkede çalışmayı hayal eden bir çok Türk vatandaşı da bulunmaktadır. Avusturya’da yaşayan Türk sayısı 300.000 civarıdır. Yani yarım milyona yaklaşan bir Türk nüfusu olduğu söylenebilir. Kamu sektöründe çalışan Türkler olduğu gibi kendi iş yerlerini açan ve kendi işini yapan Türk girişimcilerde bulunmaktadır.

Avusturya’da çalışmaya başlayabilmek için öncelikle çalışma izniniz olması gerekiyor. Çalışma izni alabilmek için ise ya evlilik yolu ya da firmaların resmi prosedürleri üzerinden çalışma izni çıkarttırabiliyorsunuz. Yani ben turist olarak vizeyle gideyim orada işe girer çalışırım diye düşünüyorsanız bu düşünceleri aklınızdan çıkarmakta fayda olacaktır diye düşünüyoruz.Avusturya’da yaşayanların %70’e yakını hizmet sektöründe çalışırmaktadır. Yani hizmet sektöründe iş bulunabilecek bir ülke olduğu söylenebilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.