Bedelsiz Sermaye Arttırımı Nedir? Hisse Senedini Nasıl Etkiler?

0

Bedelsiz sermaye artırımı, borsada işlem gören ve halka arz edilmiş bir şirkete ait hisse senetlerinin bedelsiz olarak dağıtılması anlamını taşır. Bedelsiz sermaye artırım işleminde, şirketin dağıtmış olduğu hisse senetleri, şirketin kendi iç kaynakları kullanılarak oluşturulur.

Bedelsiz sermaye artırım işlemi, borsada hisse senedini genel itibari ile olumlu etkileyen bir işlemdir. Bu işlem esnasında, borsada işlem gören hisse senetlerine ilave hisse senetleri tabiri caizse bölünür. 1 lot olarak işlem gören hisse senedi, %X oranda yapılan bedelsiz ana sermaye artırımına göre bölünme yaşar. Peki, bedelsiz sermaye artırımı nedir? Neden yapılır? Nasıl hesaplanır? Bedelsiz sermaye artırımı hisseye etkisi nedir? İşte tüm detaylar.

Bedelsiz Sermaye Artırımı

Borsada sermaye artırımı, bedelli ve bedelsiz artırım şeklinde gerçekleştirilir. Bedelli sermaye artırımı, Anonim Şirketlerde bedelli artırım olarak da bilinmektedir. Bedelli artırım gerçekleştiren bir şirket, borsada %X oranda ve örneğin %200 oranda bedelli sermaye artırımı yaparsa, o esnada 1 TL olan hisse senedine ilave 1+1 TL daha hisse senedi ödemesi gerektirir. Bu haktan öncelikli olarak rüçhan hakkı olanlar faydalanır. Ancak, söz konusu bedelsiz sermaye ise durum tamamen değişiyor.

Bedelsiz sermaye artırım işleminde, rüçhan hakkı olması, olmaması, bedel talebi gibi bir konu söz konusu değil. Bu sebeple de bedelsiz olarak yapılan sermaye artırımı, borsada hisse bölünmesi adı ile de oldukça popüler. 2X TL olan bir şirket hisse senedi %100 bedelsiz sermaye artırım işlemine giderse, bu durumda hisseler 2’ye bölünür ve hisse başına X TL bedel kalır. Üstelik bölünen hisseler 1’er adet iken, 2 adet olarak hak sahibinde bulunmaya devam eder.

Bedelsiz Sermaye Artırımı Hesaplama

Bedelsiz sermaye artırımı, oldukça basit ve pratik bir hesaplama sistemine sahiptir. Bu noktada hisse senedi adedi ve şirketin mevcut sermayesi baz alınarak hesaplama gerçekleştirilebilir. Kabaca 10 milyon TL’lik bir şirketin %100 bedelsiz sermaye artırımı yaptığını düşünelim ve sonrasında hisse senetlerinin fiyatında ne gibi değişiklik oluşturduğuna da göz atalım. Bu örnekte, 1 adet hisse senedi = 10 TL olarak baz alacağız.

ABC Firması, borsada 10 milyon TL kap bildirimi ile halka arz olmuştur. Hisse senedi an itibari ile 10 TL’den işlem gören ABC şirketi, %100 bedelsiz sermaye artırım kararı almıştır. Bu anlamda şirket sermayesi 10 milyon TL’den, 20 milyon TL’ye, yine şirketin kendi iç kaynakları kullanılarak çıkartılır. Yapılan işlem sonrasında şirketin borsada işlem gören 100 bin adet 10 TL’lik hisseleri 200 bin adet 5 TL’lik hisse senedine dönüşür. Bu bölünmenin sonrasında şirket hisselerinden 1000 birim sahibi olan bir yatırımcı, 2000 birim şirket hissesine sahip olur. Daha önce 1000 birim x 10 TL’den 10.000 TL değerinde hisse senedi sahibi olan yatırımcı, işlem sonrasında 2000 birim x 5 TL’den yine 10.000 Liralık hisse senedi değerini korur.

Hisse Senedi Nasıl Etkilenir?

Bedelsiz artırım işlemi, borsada en çok merak edilen, en çok araştırılan ve gerçek anlamda borsa için hareketlilik ve arzı artıracağı düşünülen bir bölünme türüdür. Bu sebeple de bedelsiz sermaye artırımı işleminin hisseye etkisi kısa, orta ve uzun vadede olumlu bir görünüm çizmektedir. Hisse senedi fiyatının bölünme oranında düşmesi ve lot sayılarının artması sebebi ile farklı yatırımcılar daha düşük fiyat algısı yaşadığından, hissenin yaşadığı talep oranı artış göstermektedir. Bu da hali hazırda hisse senedi yatırımını yapmış olan yatırımcı için olumlu bir seyir ortamı yaratmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.