Bulgaristan Asgari Ücret, İşçi Maaşları ve Masraflar

0

Ülkeler, vatandaşlarına karşı her zaman sorumlu davranmaktadır. Bunun en önemli yolu da, sosyal görevlerin yerine getirilmesi sayesinde olur. Hükümetlerin amacı, vatandaşların her zaman doğru ve yeterli bir yaşam kalitelerine sahip olmalarıdır. Çalışma koşullarında bazı durumlarda, aksaklıklar ve kapitalist düzenden kaynaklı bir sıkıntılar meydana gelmektedir. Bundan dolayı da işçiler, aslında yaşam standartlarını yakalamakta zorlanmaktadır. Hükümetler, özellikle niteliksiz çalışanların karşılaştığı bu problemin ortadan kaldırılması için, çalışma sisteminde asgari ücret uygulamasını geliştirmiştir. Asgari ücret uygulamasına göre belirli mesai saatleri ve en alt limit maaş verme durumu vardır. Bu sayede ülkenin yaşam koşulları içerisinde, çalışanlar kendilerine uygun bir yer bulacaklardır.

Bulgaristan’da Asgari Ücret Ne Kadar?

Bulgaristan, Avrupa’nın en ucuz yaşam standartlarına sahip ülkelerinden bir tanesidir. Bulgaristan yerli parası olan Levanın da, güncel kur değerleri arasında çok önemli bir yeri vardır. 1 Leva 4 Türk Lirasına eşittir. Bu yüzden de Bulgaristan’da çalışanların alım gücü, ülkemize göre daha fazladır. Genel olarak Bulgaristan’da ücretler asgari ücretin yukarısında verilmektedir. Çünkü işverenler arasında ücreti yüksek vermek, bir kalite durumudur. Asgari ücretle çalışan işçilerin sayısı az olsa da, Bulgar hükümeti asgari ücret uygulamasında kanuni dayanaklar oluşturmuştur. Güncellenen asgari ücret, aylık 260,76 Euro olarak belirlenmiştir. Yerel para olarak 510 Levaya karşılık gelmektedir. Türk Lirası olarak düşünüldüğünde 2 Bin 38 TL olarak anlaşılması gerekmektedir. Genel olarak ülke içerisindeki maaşların aylık ortalaması ise 920 Leva olarak görülmektedir.

Bulgaristan’da Çalışma Koşulları ve Yaşam Standartları

Bulgaristan’da işçiler genel olarak haftalık 40 saat üzerinden mesai yapmaktadır. Tabi ki işverenler, mesainin üzerinde çalışan işçilerin saatlik ücretlerini de maaşlarına yatırmaktadır. Bulgaristan’da çalışma koşulları, çok da geri olmamak kaydıyla Avrupa standartlarına yakındır. Bu yüzden de işçilerin çok zor şekilde çalıştıklarından bahsetmek yanlış olacaktır. Genel olarak fiyatlara bakıldığında ise kiraların 200 ile 400 Leva olduğu görülmektedir. Aynı zamanda sigara 5 Leva, ekmek 0,5 Leva ve yumurta ise 2,10 Levadır. Bakıldığı zaman yaşam standartlarının ucuz olması katkısıyla, asgari ücret alan kişilerin bile rahatlıkla geçimini sürdürecekleri anlaşılmaktadır.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.