Dogecoin Neden Yükseldi, Dogecoin Yükselişinin Ardında Ne Var?

0

Bitcoin’in 2017 yılında bir sıçrama yaparak, müthiş bir yükselme yaşamasının ardından kripto paralar, çok daha popüler bir hale geldi. Kripto para piyasasındaki çeşitlilik ise ciddi anlamda artmış durumda. Her geçen gün yeni para birimleri piyasaya katılıyor. Son günlerin revaçta olan kripto para birimlerinden bir tanesi de Dogecoin oldu. Neredeyse bir gün içerisinde yüzde 812 kadar değer kazanan Dogecoin, birçok yatırımcısını sevindirdi.

Doge, gün içerisinde piyasa değerini kat be kat arttırdı ve 1.4 milyar dolar seviyelerinde bir piyasa değerine ulaştı. Bununda hayli yüksek bir değer olduğunu söylemek mümkün. Peki, Dogecoin yükselişi arkasındaki sebepler neler? Kripto para birimi olan Doge coin, nasıl oldu da bu kadar hızlı bir şekilde yükselmeye başladı.

Dogecoin Nedir?

Doge coin, geleneksel bankacılık anlayışının dışında bir sistem geliştirmek isteyen iki yazılım mühendisi tarafından icat edilmiş olan bir kripto para birimidir. 2013 yılında piyasa sürülen Dogecoin, 2018 yılında piyasa hacmini ciddi şekilde genişleterek, kripto para piyasasının popüler birimlerinden bir tanesi haline geldi.

Dogecoin Neden Yükseliyor?

Dogecoin’in hızla yükselmeye devam etmesiyle birlikte birçok kişi tarafından Dogecoin neden yükseliyor gibi sorular sorulmaya başlandı. Burada da Gamestop hisselerindeki artışa benzer bir durumdan söz etmemiz mümkün.

Reddit’te örgütlenen bazı kullanıcılar, Doge coin almaya başladılar. Ardından dünyanın en zenginleri arasında yer alan, Tesla ve Spacex şirketlerinin sahibi Elon Musk’ın Dogecoin ile ilgili bir tweet atması ile birlikte yükseliş tam anlamı ile başladı. Elon Musk, Dogecoin’in çok daha popüler olacağını ve en çok işlem yapılan kripto paralar arasına gireceğini iddia eden bazı tweetler atmıştı. Bunun üzerine alım furyası oluşmasıyla birlikte fiyatlandırmada ciddi bir artış görüldü.

Doge Coin Yükselmeye Devam Edecek mi?

Dogecoin ne kadar olacak, yükselmeye devam edecek mi gibi sorularda oldukça sık bir şekilde soruluyor. Bu noktada bir değerlendirme yaparsak, Reddit kullanıcılarının asıl hedefi Dogecoin’i 0.1 dolar seviyesine çıkartmak. Henüz bu seviyeyi görmüş değil. Eğer yatırımcıların bu şekilde davranmaya devam edeceğini ve alım yapacaklarını varsayarsak Dogecoin’deki yükselmenin devam edeceğini söyleyebiliriz.

Doge coin fiyatı şu an için düşüşe geçmiş durumda. Reddit yatırımcıları daha çok gümüşe odaklanmış gibi duruyor ancak doge yatırımcıları da yukarı yönlü hareketin devam edeceğine inanıyor.

Diğer yandan, ABD’de maaşların birkaç gün içerisinde yatacak olması da Dogecoin üzerinde etkili bir faktör olacak. Bu durumda, özellikle de küçük yatırımcıların maaşlarının yatması ile birlikte işlem yapmaya devam edecekleri ve Doge coin satın alacakları tahmin ediliyor. Bu varsayımın gerçekleşmesi halinde Dogecoin’de yükselmenin hızlı bir şekilde devam edeceğini söylemek mümkün.

Dogecoin düşer mi konusunda ise net bir kanıda bulunmak pek mümkün değil. Bütün kripto para birimlerinde olduğu gibi yükseliş ya da düşüşler, piyasada gerçekleşecek olan hamleler bağlıdır. Alış ve satışlar, kripto para birimlerini etkileyebilecek gelişmeler gibi faktörlerin tamamı fiyatlara doğrudan etki etmektedir. Fakat piyasa beklentileri kapsamında bir değerlendirme yapıldığı takdirde yükselişin bir süre devam edeceği şeklinde bir yorum yapılabilir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.