Dolar Neden Yükseldi? Güncel Dolar Kuru Yorumları 30 Mart 2021

0

Dolar kurunda dün gece sert bir yükseliş daha yaşandı. Bunun sebebi ise dün gece Resmi Gazete’de yayımlanan kararnameydi. Bu kararname ile TCMB Başkan yardımcısı görevden alındı ve yerine Mustafa Duman atandı. Yani yine bir gece kararnamesi ile görevden alınıp yeni atamalar gelmiş oldu.

Bu durum yabancı yatırımcıların gözünde belirsizlik algısını iyiden iyiye oluşturmuş durumda Bu nedenle atanan ismin vasfına dahi bakmadan TL olumsuz etkileniyor denilebilir. Çünkü yeni atanan isim oldukça önemli bir kişi,  eski Morgan Stanley direktörü Mustafa Duman. Yani piyasaya çok yakın olan, Londra yatırımcılarına oldukça tanıdık gelen bir isim. Bu nedenle ilerleyen dönemlerde etkisi pozitif olabilecek olsa da şu an için TL negatif ayrışmış durumda. Ayrıca ABD’de 10 yıllık tahvil faizleri de bu sabha itibari ile 1,75 üzerinde fiyatlanıyor. Geçelim güncel analizlere.

İktisatbank – Piyasa Bülteni – 30.03.2021

 • Dün sabah, TCMB’nin yeni Başkanı, Bloomberg’in sorularına yazılı olarak cevap verirken, Nisan ayı PPK toplantısının faiz indirimine gebe olacağı yönünde algının doğru olmadığı söyledi. Bankanın %5 enflasyon hedefine bağlılığının devam ettiğini, TCMB’nin tek politika faizi uygulayacağını eklendi.
 • Kavcıoğlu’nu açıklamaları tutarlı ve kendi içinde dengeli olsa da, piyasa yangınını söndürmeye yetmedi. Piyasalar, madem ki yeni başkan da eski başkanın izinden gidecekti, neden görev değişimine gidildiğinin cevabını bulamadı. Haliyle, yaşanan kredibilite kaybı, TL varlıkları baskı altına aldı.
 • Türk mali piyasaları, bu bağlamda, yeni haftayı da olumsuz bir şekilde karşıladı. Londra piyasalarında TL likiditesinin de bollaşması sonrası kısa vadeli faiz hadlerinin (off shore faiz) binli seviyelerden, olması gereken seviyelere gerilemesi ile USDTRY kuru da yönünü yukarıya çevirdi. Hatırlayınız, geçen hafta gecelik faizde %1,400 seviyesinin görülmesi sonrası USDTRY kuru 7,70 seviyesine kadar gerilemişti.
 • TL likiditesinde yaşanan rahatlama sonrası, döviz alacak TL’ye ulaşılması ile dün gün boyu yükselerek 8,20 seviyesine gelen USDTRY kuru, TCMB Başkan Yardımcısının da görevden alınması ile bu sabah 8,30 seviyesine yükseldi.
 • Resmi gazeteye göre, Cumhurbaşkanlığı kararı ile TCMB Başkan Yardımcısı Murat Çetinkaya da görevinden alınarak yerine Morgan Stanley Menkul Değerler Genel Müdürü Mustafa Duman atandı. Piyasa algısının son derece kırılgan olması, yeni atama haberinin de olumsuz karşılanmasına neden oldu.
 • Her ne kadar USDTRY kuru zayıf seyrini korusa da, hisse senedi piyasalarında dün farklı bir görünüm hakim idi. Kanal İstanbul haberleri ile sanayi hisselerinde sert yükseliş görülürken, pandemi nedeniyle etkilenen sektörler ve haliyle finansal cephe zayıf bir performans sergilemeye devam etti.
 • Dün sonuçlanan Kabine toplantısına göre, pandemi haritasının yeniden kırmızıya dönmesi, vaka sayısı ile can kayıpları, Türkiye genelinde yeni izolasyon tedbirlerinin uygulanmasına neden oldu. Ülke genelinde 21.00-05.00 arası ve Ramazan ayında hafta sonu sokağa çıkma yasağı getirilirken tüm yemek yerleri ise paket servisine açık olacak.
 • Yurtdışı piyasalarda ise, Archegos Capital olarak adlandırılan bir ABD yatırım firmasının temerrüde düşmesi sonrası ABD borsalarında gerçekleştirilen 20 milyar dolar civarında margin call (teminat tamamlaması) nedeniyle blok hisse senedi satışı, kafalarda ciddi anlamda soru işareti yarattı. Aşırı risk alma sonucunun nelere gebe olduğunu, Lehman Brothers sonrası bir kez daha tecrübe ediyoruz.
 • Bu sabah ABD dolarının ticaret partnerlerine göre değerini gösteren sepet kur (DXY), 93 seviyesine dayanarak son 4 ayın zirvesine yerleşirken, paranın faizi de (10 yıllık ABD tahvil getirisi) yeniden %1,75 seviyesine gelerek son 14 ayın zirvesine yükseldi.
 • Dolar, güvenli liman edasıyla yükselirken, tahvil fiyatları ekonomik büyüme görünümünün ‘enflasyon hayaletini’ artırmasıyla baskı altına girdi.
 • Bu paragrafa kıymetli madenler ile ilgili çok güzel şeyler yazmak isterdim ama değerleri dolarla ölçüldüğü için ve maalesef dolar da her geçen gün daha da değer kazandığı için, kısa vadede görünüm pek de iç açıcı değil.
 • Blok hisse senedi satışına rağmen, şimdilik piyasa tepkisinin sınırlı kaldığını görüyoruz. ABD borsaları korkulanın aksine geceyi sakin kapatırken, yeni gün başlangıcında, sabah saatlerinde, Asya borsalarında iyimser bir görünüm hakim. Kore ve Hong Kong borsaları %1’in üzerinde primli seyrediyor.
 • İçeride, TCMB nezdinde yaşanan kan değişimi sonrası piyasalar nezdinde yaşanan güven erozyonu, artan izolasyon tedbirleri, ABD’de blok hisse senedi satışı sonrası doların değer kazanması, enflasyon korkusu ile yükselen ABD tahvil getirileri, USDTRY kuru için pek de olumlu gelişmeler değil. Yukarıda, tüm zamanların zirvesi 8,5’li seviyelerin bu şartlar altında pek de uzak olmadığını düşünüyoruz
 • Bu bağlamda, bu sabah, Türk Lirası’nın, Sterlin karşısında 11,4 seviyesini test ederek tüm zamanların zirvesine yükseldiğini de not ederek bültenimizi tamamlayalım.

ALB Forex – Dolar Analizi – 30.03.2021

Dolar/Lira paritesi, yükseliş trendi üzerine hareket ediyor. Geçtiğimiz hafta 7.70 seviyesinden başlayan trendin destek bölgesi 8.10 yakınlarında bulunurken, sabah saatlerinde parite fiyatının 8.28 seviyesi yakınlarında bulunuyor. Yükseliş devam etmesi halinde 8.3050/8.3250 seviyeleri ara dirençler olarak takip edilebilir.

Yaşanabilecek geri çekilmelerde 8.2415/8.2050 seviyeleri ara destek 8.1550 seviyesi ise kuvvetli destek bölgesi.

Dirençler: 8.2800 / 8.3050 / 8.3250
Destekler: 8.2415 / 8.2050 / 8.1550

Ahlatçı Yatırım – Dolar Yorumu – 30 Mart 2021

Dolar Endeksinde yaşanan yükseliş kuvvetlenirken gelişmekte olan ülke para birimleri başta olmak üzere gelişmiş ülke para birimleri de değer kaybediyor. Ülkemizde geçtiğimiz hafta yaşanan gelişmeler sonrasında kurda satış baskısının arttığı görülüyor.

Yarın ABD’de açıklanacak olan ABD istihdam raporu Dolar Endeksinin seyri açısından önem arz ediyor. Yaşanan gelişmeler çerçevesinde yukarı yönlü hareketin sürmesi beklenen kurda 8,20 ve 8,30 TL direnç seviyeleri takip edilmesi gerekiyor. Olası aşağı yönlü hareketin oluşması durumunda ise 8,20 ve 8.15 destek seviyeleri takibimizde olacak.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.