Jeff Bezos Kimdir? Jeff Bezos’un Serveti ve Hakkında Merak Edilenler

0

Diğer adı Preston olan Jeff Preston Bezos Amerika’nın New Mexico eyaletinde 12 Ocak 1964 senesinde doğmuştur. Annesinin adı Jacklyn Gise ve babasının adı Ted Jorgensen’dir. Annesi onu doğurduğunda çok küçük bir yaştaydı. Babası ise onu istememiş ve terk etmiştir. Şu anki soy ismini annesinin ikinci evliliğinden olan petrol mühendisi olan ve Küba’dan ABD’ye göç eden Miguel Bezos’tan almıştır.

Houston eyaletinin Texas şehrinde büyümüş ve küçük yaşlarda bilime ve teknolojiye büyük bir ilgi duyarak tek başına kendini geliştirmeye çalışmış ve bunun için elinde olan tüm imkânları değerlendirmiştir. Her yaz dedesinin Texas’taki çiftliğinde sığırlara bakmış ve traktörleri tamir etmiştir. Jeff Bezos eğitim hayatı boyunca iyi grafik çizmesiyle ve üstün zekâsıyla tanınmıştır.

Üstün zekâsı ilkokul döneminde fark edilmiş ve Bezos River Oaks İlköğretim Okulu’nu bitirdikten sonra üstün yetenekli çocukların gittiği bir liseye gitmiştir. Bu liseyi birincilikle tamamlamış ve daha sonra New Jersey’de bulunan Princeton Üniversitesinde Elektrik ve Bilgisayar Bilimleri Mühendisliği’ni 1986 yılında birincilikle bitirmiştir.

Jeff Bezos’un Kariyer Hayatı ve Başarıları

Mezun olduktan hemen sonra Wall Street’e bulunan FITEL firmasında çalışmaya başlamış. Verdiği emeklerle önce 1987 yılında terfi ederek teknoloji ve iş geliştirme alanında müdür yardımcısı olmuş ve New York ve Londra eyaletlerinde bulunan ofislerdeki 12 programcı ve analistin çalışmalarını denetliyor ve onları yönetiyordu.

Bezos 1998 yılında yine Wall Street’te bulunan Bankers Trust Şirketi’ne geçti ve orada 26 yaşında başkan yardımcısı olmuştur ve bu şirketin tarihine en genç başkan yardımcısı olarak adını yazmıştır. 1990 yılında D.E Shaw Hedge Fon şirketinde de başkan yardımcısı olmuştur. Fikirleri bu şirkette önemsenmeyince bu şirketten istifa etmiştir. 1994 yılında New York ve Seattle’da bazı çalışmalar yapmış ve şu an bir e-ticaret sitesi olarak bilinen Amazon’u 16 Temmuz 1995 tarihinde kurmuştur.

Amazon logosuna dikkat edilirse logonun altında A harfinden Z harfine doğru bir sarı ok bulunmaktadır. Her ne kadar gülen yüz çağrışımı yapsa da sarı okun A’dan Z harfine gitmesinin sebebi Amazon sitesinde A’dan Z’ye istenilen her şeyin bulunabileceği sinyali verilmektedir. Bu internet sitesine amazon ismi vermesinin altında yatan neden ise amazon nehrinin büyüklüğü ve amazon savaşçılarının gücü yatmaktadır. Yani Bezos kurduğu bu internet sitesinin büyük bir başarıya ve güce ulaşmasını istemekteydi.

Bu internet sitesi e-ticaret konumunda olmadan önce daha çok çevrimiçi kitap alanında hizmet vermekteydi. Amazon’a olan ilginin artması sonucu video, ses yayını, bulut bilişim ve yapay zekâ ürünlerine de yer vermiştir. Jeff Bezos Amazon üzerinde bazı çalışmalar yaparak bu siteyi e-ticaret alanına doğru geliştirmiştir.

Şu anda bu site özellikle video oyunu, kitap, CD gibi ürünlerin satışı daha yoğun bir şekilde gerçekleşiyor. Amazon ilk kurulduğu gün sadece 6 adet sipariş almasına karşın günümüzde günde en az 100 milyon dolarlık bir sipariş almaktadır. 15 yıl içinde bu kuruluşun değeri günden güne artmış ve yaklaşık 110 miyar dolarlık bir servete ulaşmıştır.

Hatta kitap satışlarının daha çok Amazon üzerinden gerçekleşmesi ve insanların Amazona yönelmesi sonucu kitap dükkânları zinciri olan Borders iflas etmiştir. Şu an “Kindle Fire” adına sahip küçük tablet kitaplarının satışını yapan Amazon şirketi bu tablet bilgisayarların pratik olmasından dolayı insanların en çok tercih ettiği internet sitesi konumu haline gelmiş ve servetine servet katmıştır.

Amazonun kitaba, dergiye yani kısaca bilgi içerikli tüm ürünleri daha çok önde tutmasının sebebi Jeff Bezos’un çağdaş, özgürlükçü ve yenilikçi düşüncelerinden kaynaklanmaktadır. Jeff Bezos 2000 yılında Havacılık ve uzay araştırma şirketi olan Blue Origin şirketini kurmuş ve yaklaşık 600 çalışanı ile roket motoru üretimi yapmıştır. Ayıca 2018 yılı için insanlı uzay uçuşu planlamış ve bu plan hakkında çalışmalar yapmıştır.

Jeff Bezos’un Özel Hayatı

Jeff Bezos’un ilk ilişkisi Wall Street’te DE Shaw şirketindeki iş arkadaşı MacKenzie ile olmuştur. Çift tanıştıktan 6 ay sonra evlenmiş ve Jeff Bezos iş hayatının yoğunluğundan ve eşine ihanet ettiğinden dolayı MacKenzie ile mutlu bir birliktelik sürdürememiş ve çift 2019 yılında ayrılmıştır.

MacKenzie eşinden manevi tazminat olarak Amazon hisselerinin %4’ünü almıştır ve böylece MacKenzie 36 milyar dolarlık serveti sayesinde dünyanın en zengin üçüncü kadını olmuştur. MacKenzie servetinin yarısını hayır olarak kullanmıştır. Çiftin şu an dört çocuğu bulunmaktadır. Bu çocuklardan üçü çiftin biyolojik çocuğu olup her üçü de erkektir. Geriye kalan kız çocuğunu ise Bezos çifti Çin’den evlat edinmiştir. Şu an Jeff Bezos evli bir kadın olan Lauren Sanchez ile sevgilidir.

Jeff Bezos’un Serveti

27 Temmuz 2017’de hesaplanan serveti $90,000,000,000 olup dünyanın yaşayan en zengin insanı unvanı almış olup 2018’de serveti $112 milyar olmuş ve adı Forbes dergisinde en zengin yaşayan olarak geçmiştir. 2021 yılında ise servetinin $202 milyar dolar olduğu tahmin edilmektedir.

Yatrımcıların en çok merak ettiğiisimlerden olan Warren Buffet hakkında merak edilenleri, Warren Buffet kimdir başlıklı makale de bulabilirsiniz.

 

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.