Jerome Powell Kimdir? FED Başkanı Nasıl Oldu? Eğitim ve İş Kariyeri

0

Amerikan Merkez Bankası son günlerde sıkça gündeme gelmekte. Özellikle faiz artırımı yapacağı konusunda sıkça adından bahsettirmekte. Gündem olması sonucunda da insanların FED hakkındaki konuları merak etmekte. Bu meraklardan birisi de FED başkanı olan Jerome Powell olmakta. Powell’in kim olduğu? Nasıl bir iş ve eğitim hayatına sahip olduğu merak edilen sorular arasında yer almakta. Amerika Merkez Bankası Başkanlığı gibi sadece Amerika açısından değil dünya açısından da büyük öneme sahip bir görevde bulunan Jerome Powell merak uyandırmakta. Böylesine önemli bir görevde rol yapan insanın ne tür bir eğitim aldığı öncesinde nerelerde görev yaptığı doğal olarak merak edilmekte.

Jerome Powell Kimdir?

Jerome Powell 4 Şubat 1953 tarihinde Washington’da doğmuştur. Tam adı Hayden Jerome Powell’dir. 5 Şubat 2018 tarihinde Amerikan Merkez Bankası’nda 16. FED Başkanı olarak göreve başlamıştır. Janet Yellen’in yerine gelmiştir. 21 Kasım 2021 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri başkanı Biden tarafından tekrar aday gösterilmiştir. Pandemi süreci boyunca yaptığı çalışmalar ve attığı adımlar ile iki partiden de övgü almayı başarmıştır. Bu zor zamanlarda birçok doğru adım atarak ülkesinin en az düzeyde etkiyle bu süreçten çıkmasını sağlamıştır. Bunun yanında Bloomberg tarafından Powell “Wall Street’in Başkanı”adlandırılmıştır.

Şu anda Elissa Leonard ile evlidir. Lucy, Susie ve Sam adında 3 adet çocuğu bulunmaktadır. Partisi Cumhuriyetçi partidir. Günümüzde Amerika Merkez Bankası Başkanlığı görevine devam etmektedir. Pandemi döneminde attığı adımlar ile ülkesindeki partilerin de desteğini alması, attığı kararların dünya basınında da sık sık yer bulması ile hızla popülerleşmiştir.

Jerome Powell’ın Eğitim Hayatı

Powell ilk olarak 1971’de Cizvit Üniversitesi’nde hazırlık okumuştur. Daha sonrasında 1975 yılında Princeton Üniversitesi’nde hukuk fakültesini bitirmiştir. Buradaki eğitimini tamamladıktan sonra 1979 yılında Georgetown Üniversitesi’nde hukuk alanında yüksek lisansını tamamlamıştır. Tamamlamasının ardından yine aynı yılda Georgetown Üniversitesi hukuk merkezinden jüri doktoru almıştır.

Eğitim hayatına bu şekilde başlayan Jerome Powell daha sonrasında aynı yıl iş hayatına atılmıştır. Yüksek eğitim lisansını tamamladıktan sonra iş hayatına geçmiştir.

Jerome Powell’ın Kariyeri

Jerome Powell 1979 yılında Georgetown Üniversitesi hukuk merkezinde jüri doktoru olmayı başarmıştır. Aynı yıl Georgetown Hukuk Dergisinde yazı işleri müdür olarak çalışmıştır. Bu yılı hareketli geçiren Powell, aynı yıl içerisinde New York’a taşınmış ve yargıç olarak görev yapmıştır.

19821 – 1983 yılları içerisinde Davis Polk & Wardwell isimli hukuk firmasında avukat olmuştur. Buradaki görevinden sonra 1983 – 1984 yıllarında Werbel & McMillen hukuk firmasına geçmiş ve burada çalışmaya başlamıştır.

Daha sonrasında 1984 yılına gelindiğinde yatırım bankacılığına geçmiştir. Sonrasında birçok finans kuruluşunda görev almıştır. Görev aldığı firmaların arasında Dillon, Read CO gibi firmalar bulunmaktadır. Bu görevleri arasında Carlyle Group’un ortağı olmak da vardır. 1992 yılına gelindiğinde Jerome Powell müsteşar olarak çalışmaya başlamıştır.

Müsteşarlığını dönemin Amerika Birleşik Devleti Başkanı George Herbert Walker Bush döneminde tapmıştır. Hazine İç Finansman Müsteşarı olarak çalışmıştır. 1993 yılında Bankers Trust firmasının genel müdürlüğünü yaptı. 1995 yılında firmanın bazı müşterilerinin zarara uğramasından dolayı görevinden ayrıldı. Aynı yıl içerisinde Dillon Read CO firmasına tekrar döndü ve burada çalışmaya başladı. 2008 yılına gelindiğinde Global Environment Fund’un yönetici ortaklığı görevini üstlendi. Firmanın yönetici ortağı oldu.

Sonrasında Jerome Powell 2010 yılından 2012’ye kadar Bipartisan Policy Center’da misafir araştırmacılık görevinde bulunmuştur. 25 Mayıs 2012 tarihinde Frederic Mishkin’in yerine Amerika Merkez Bankası (FED) yönetim kurulu üyesi olarak çalışmaya başlamıştır. Günümüzde de Amerika Merkez Bankası (FED) başkanı olarak görevini sürdürmektedir.

İlk kez merkez bankası başkanlığına Donald Trump döneminde gelmiş günümüzde de görevine devam etmektedir. İş hayatı gayet hareketli geçmiştir. Birçok önemli pozisyonda görev almıştır.

Jerome Powell’in Son Açıklamaları

Powell’in son günlerde sıkça gündeme gelme sebeplerinin başında Amerika Birleşik Devletleri’nde rekor düzeyde olan enflasyon yer almakta. Pandeminin etkisi tüm ülkeler gibi Amerika’yı da etkilemekte. Bu nedenle gözler Amerika Merkez Bankasına ve dolayısı ile Powell’e çevrilmiş durumda bulunmakta. Enflasyon ile mücadele için faiz artışına gideceği tahmin edilmekte.

Faiz artışlarının ne zaman geleceği ise kesin olarak bilinmemekte. Bunun yanında Powell faiz ile ilgili olarak “Enflasyonun beklenenden daha uzun süre yüksek seviyelerde kalması durumunda faiz oranlarını zaman içinde daha fazla artırmak zorunda kalırsak artırırız” diyerek sürecin gidişatına göre faiz artırımı yapacağının da sinyallerini vermiştir. Aldığı kararlar sadece kendi ülkesini etkilemekle kalmayıp dünyayı etkilediği için son günlerde sıklıkla gündeme gelmektedir. FED’in ilerleyen günlerde ne tür kararlar alacağı da merak konusu olmaktadır.

Ocak 2022 toplantısında FED Başkanı Powell’ın açıklamaları oldukça şahindi. Son gelen açıklamalar sonrasında artık piyasalar Mart ayında FED’den bir faiz artışına kesin gözüyle bakıyorlar. Hatta 25 baz puan mı olur yoksa 50 baz puan mı sorusu tartışılıyor. Bu doğrultuda FED yakın gelecekte bir kaç sefer faiz artıracak gibi görünüyor. Enfasyo bekleyişlerini dizginlemek için faiz artışına giden BOE’den sonra FED daha sonrasında ise ECB faiz artırım sürecine giriş yapacağa benziyor.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.