Rockefeller Ve Rothschild Aileleri Kimdir? Servetleri Ve Hayatları

0

Türkiye’deki zengin aileler birçok kişi tarafından bilinse de aslında dünyanın en zengin ve karanlık aileleri arasında bulunan Rockefeller ve Rothschild aileleri yine birçok kişi tarafından duyulmuş ailelerdir. Dünyanın en zenginleri ve en güçlüleri olması ile dünyayı yönettikleri düşünülen ve buna rağmen dünyada zenginler listesi içerisinde dahi adları bulunmayan bu ailelerin, kim olduğu ve tüm sırları halen birçok kişi tarafından merak edilmekte ve araştırılmaktadır.

Rockefeller Ailesi

Global anlamda siyasette de önemli bir yere sahip oldukları düşünülen bu ailelerden öncelikle Rockefeller ailesi üzerinde durulabilir. Geçmişleri birçok sır ve karanlık öyküler ile dolu olan bu aile, tarihin en karanlık ailelerinden biri olarak bilinmektedir. Yoğun bir emek göstererek zengin oldukları bilinmemekle birlikte farklı demiryollarına sahip olmaları, birçok kişinin parasını haksız yere ele geçirmeleri nedeniyle zengin oldukları kabul edilmektedir.

İmparatorluk olarak kabul edilebilecek Rockefeller ailesi, 19. yüzyılda Amerika’da John D. Rockefeller tarafından kuruldu. Bir şirkette muhasebeci olarak çalışmaya başlarken, sonrasında şirketin ortağı olan ve sonrasında da bir arkadaşıyla ortak olarak Clarke and Rockefeller Co. şirketini kuran ailenin atası savaş döneminde 1863 yılında dünyanın dev petrol şirketi Standart Oil şirketini kurdu.

Petrol piyasasında hakimiyet elde edilen ve sonrasında da demiryollarında büyük bir hakimiyet kazanan Rockefeller ailesi 1874 yılında Amerika’da birçok rafineri ile birleşim sağlarken, hayatları boyunca evlerinde suikasta kurban gitme korkusu ile yaşadılar. Derken 1896 yılında da gerçekten ailenin lideri suikaste uğrayarak, sağ kurtulmayı başardı. Hayatı boyunca işçilerine gerektiği kadar önem vermeyen Rockefeller her işçi için değeri kadar ücret ödemeyi öngörmüştür ve birçok kişinin asla kabul etmediği ama zengin olmaktan yana hiçbir kayıp yaşamayan bir aile olmuştur.

Rothschild Ailesi

Dünyayı yöneten bir diğer aile olarak düşünülen ve 16. yüzyıla kadar geçmişe uzanan Rothschild ailesi de bugüne kadar yılın zenginleri listesinde adı yer almamış fakat dünyanın neresinde olursa olsun adı duyulduğunda, durup düşünülen bir aile olmuştur. 1590 yılından bu yana tarih sahnesinde bulunmayı başaran bu Yahudi ailesi, günümüze kadar birçok farklı faaliyetiyle bu zenginliği elde etmiştir.

Rothschild ailesi hakkında tarihte anlatılan gerçeklere göre özellikle 18. yüzyılın sonlarında Avrupa’da bankalar kuran bu Alman kökenli Yahudi aile, Yahudi topluluğunda çok önemli bir yere sahiptir. Bugün binlerce üyesi bulunmakta olan bu aile, özellikle savaş dönemlerinde devletlere faizle borç vermiş ve çok büyük gelirler elde etmiştir.

Rockefeller Ve Rothschild Ailelerinin Servetleri

Dünyanın en zengin 2. ailesi olarak bilinmekle birlikte siyasette, dünya yapılaşma süreçlerinde, savaşlarda ve çağlar boyunca devam eden mücadelelerde yeri olduğu bilinen bu ailelerin hesap edilemeyecek kadar servetleri bulunmaktadır.

Rockefeller ailesi açısından bakıldığında, bu ailenin günümüzde sadece 101 yaşında ölen David Rockefeller tarafından bırakılan yaklaşık 1 milyar dolar gibi bir serveti yer aldığı dahi bilinmektedir. Ancak her ne kadar kesin olmasa da bu ailenin günümüzde 5 ile 15 trilyon dolar aradığında bir rakama sahip olduğu da ifade edilmektedir.

Rothschild ailesi açısından bakıldığında ise bu ailenin HCBC Bank, ING grup, Aviva, BNP Paribas, şarap fabrikaları ve birçok farklı maden şirketi bulunduğu düşünülürken, yaklaşık 15 milyon dolar civarında bir servetleri bulunduğu da tahmin edilmektedir.

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.